کاشت مو

کاشت موي طبيعي به روش Follicular Isolation Technique مطمئن ترين و زيباترين راه درمان طاسي و کم مويي مي باشد.


مجتمع پزشکان آریا تهران دارای تیم تخصصی پیوند مو ، فوق تخصص پوست و مو و پزشکان متخصص در کاشت مو می باشد.

مزاياي کاشت موي طبيعي به روش خارج نمودن واحدهاي فوليکولي (FIT ) : 

  • پيشرفته ترين روش هاي موجود پيوند مو در جهان
  • نتايج کاملاًطبيعي
  • محل برداشت غير قابل رؤيت
  • کسب بيشترين تراکم ممکن
  • ادامه درمان و ترميم کم مويي سر شخص با جلسات تکميلي در صورت نياز
  • بدست آمدن نتيجه دلخواه در کوتاهترين زمان ممکن
  • فراهم نمودن ميزان رشد مو تا 70% بيشتر از روشهاي قديمي پيوند و ظاهري کاملاً طبيعي و غير قابل افتراق
  • توانايي ايجاد طبيعي ترين و منحصر بفرد ترين خط رويش مو براي پزشک

 

دراین روش نوار پوستی برداشته شده از ناحیه بانک مو توسط پرسنل مجرب زیرمیکروسکوپ به واحدهای 1، 2، 3یا 4 مویی تقسیم می شود . این کار تحت بزرگنمایی میکروسکوپ صورت میگیرد، بنابراین احتمال آسیب به ریشه های مو بسیار کم بوده و از طرفی دیگر سایز گرافتها بر اساس تعداد موهای موجود در واحد مو متفاوت میباشد. این بدین معناست که واحدهای تک موئی ضخامت کمتری دارند, واحدهای 2موئی کمی ضخیم تر و واحدهای 3 یا 4 موئی بمراتب ضخامت بیشتری دارند.

همین امر باعث می شود پزشک در محل پیوند مو که معمولا واحدهای تک مویی را در جلوی خط مو پیوند مینماید ، سوراخهایی با سایز کوچکتر ایجاد نماید . برای مثال مراکزی که میخواهند تراکم بالای مو را در یک جلسه در جلوی خط مو ایجاد نمایند، سوراخهایی با قطر 0.7 یا 0.8 میلی متر در خط مو ایجاد مینمایند تا واحدهای مویی که شامل تنها 1 مو میباشند در آن ردیفها پیوند گردند، بدیهی است در صورتیکه گرافتهای تهیه شده توسط پرسنل، کاملا باریک نباشند امکان پیوند آنها در این سوراخها وجود ندارد و واحدهای موی 2 تایی در سوراخهای با قطر 1 تا 1.2میلی متر و واحدهای موی شامل 3 یا 4 مو در سوراخهای 1.2تا 1.5 میلی متری پیوند میشود. همین امر باعث می شود اولا" هرچه قطر سوراخها کوچکتر باشد میتوان تعداد بیشتری واحد مو در واحد سطح کاشت نموده و تراکم بالاتری از پیوند ایجاد نمود که در تصویر حاصل از پیوند بسیار مهم ونتیجه را بهبود میبخشد و ثانیا" هر چه سوراخهای ایجاد شده کوچکتر باشد، احتمال آسیب به عروق و خونرسانی پوست در پیوند با تراکم بالا کمتر میباشد، چه بسا دیده شده است که در بعضی از موارد در پیوند مو، سوراخهای متعدد کنار هم در محل طاسی ایجاد گردیده که خونرسانی پوست در محل مختل شده و منطقه دچار نکروز گردیده و پوست تخریب میگردد که یکی از معدود عوارض غیر قابل جبران در پیوند مو میباشد . بنابراین استفاده از سوراخهائی با سایز کوچکتر احتمال این عارضه را کمتر میکند .ثالثا هر چه سایز سوراخها کوچکتر باشد نتیجه پیوند زیباتر است ، زیرا سوراخهای بزرگتر ایجاد جوشگاههایی در محل پیوند مینماید که همین تصویر در سطح پوست حالتی غیر عادی در کنار موهای پیوند شده نظیر تصویر پوست پرتقالی ایجاد مینماید که نشاندهنده منطقه پیوند شده میباشد . این تصویر تغییرات پوست پرتقالی در سطح پوست و برجستگی مختصر در محل گرافتهای پیوند شده را در پیوند مو با سوراخهای بزرگ نشان می دهد که حاصل از پیوند غیر عادی می باشد. در این روش برش در قسمتی از پوست در ناحیه بانک مو ایجاد میگردد و نواری پوستی شکل بنام فلپ (FLAP) از پشت سر برداشت می گردد طول آن بستگی به روش جراح ومعمولا فاصله بین گوشهای بیمار و عرض آن بستگی به معاینه دقیق جراح و میزان انعطاف پذیری پوست بیمار دارد, نوار پوستی برداشت شده زیر میکروسکوپ توسط پرسنل مجرب به واحدهای مو که شامل واحدهائی با 1,2,3یا 4 تارمویی می باشد تقسیم می گردد که هر کدام از این واحدهایک واحد فولیکولی نامیده می شوند. بدیهی است که در این روش آسیب به ناحیه بانک مو کمتر از روشFIT بوده و نواحی بالا و پائین نوار برداشت شده سالم باقی می ماند تا در صورت نیاز درمراحل بعدی مجددا"مورد استفاده قرار گیرد. در این روش نیازبه یک کار گروهی توسط پزشک و پرسنلی که متخصص در خرد کردن نوار پوستی به واحدهای موی مجزا می باشند وپرسنلCUTTER  نامیده می شوندو پرسنل مجرب جهت وارد کردن واحدهای مو در سوراخهای ایجاد شده که پرسنل IMPLANTER نامیده می شوند،می باشد. کارکرد مناسب تمام پرسنل به همراه پزشک تاثیر مستقیم در نتیجه پیوند خواهد داشت.

مزایای روشFUT

در این روش نیاز به کوتاه کردن موهای پشت سر قبل از عمل نمی باشد و حتی امکان کاشت موهای بلند نیز وجود دارد . بالغ بر 95 % موهای برداشت شده به صورت سالم پیوند زده میشود. ( میزان آسیب رسی به ریشه های مو به دلیل استفاده از میکروسکوپ بسیار کم است ) همین نکته باعث برتری این روش در افرادی که میزان بانک موی محدودی دارند نسبت به روشFIT می باشد. موهای ناحیه پشت سر و کنار سر آسیب ندیده و بقیه پوست جهت برداشت در مراحل آتی سالم باقی می ماند.

معایب روشFUT

در صورت عدم تسلط پزشک امکان آسیب و باقی ماندن جوشگاه در ناحیه پشت سر وجود دارد. در این روش پزشک مجرب قادر به ترمیم ناحیه برداشت پوست می باشد بطوریکه هیچگونه آثاری از جوشگاه باقی نماند.

جوشگاه غیر قابل رؤیت چیست؟

بدترین عارضه در این روش ایجاد جوشگاه در ناحیه بانک مو میباشد که جوشگاهی خطی شکل در ناحیه پشت سر و کنار سر ایجاد می گرددهمین امر باعث می شود بسیاری از بیماران برای پرهیزازاین تصویر, روشFIT را انتخاب کنند. لازم بذکر است که جراحان آموزش دیده تحت نظارت انجمن جهانی پیوند موی طبیعی روش خاصی از بخیه زدن در محل برداشت نوار پوستی را بکار می برند که نتیجه آن باعث می گردد که خط برداشت مو در پشت و کنار سر غیرقابل رویت باشد, بطوریکه 4 ماه بعد از کوتاه کردن موهای شخص بعد از پیوند مو خط محل برداشت نامشخص می باشد. لازم بذکراست که عارضه ایجاد خط محل جوشگاه که قابل اصلاح نیز می باشد در مقایسه با تخریب وسیعی که در واحدهای موی ناحیه بانک مو در بعضی بیماران در روشFIT ایجاد می گردد غیر قابل مقایسه می باشد .

علائم بعد از جراحی ترمیم مو

بیمار ممکن است مقدار کمی درد احساس کندکه با دارو کنترل می شود. خطرات و عوارض بندرت وجود دارد زیرا تنها لایه بیرونی پوست را در بر می گیرد.ممکن است دو یا سه روز بعد از جراحی مقداری تورم و کبودی در اطراف چشم بوجود بیاید, استفاده از کمپرس چشم و خوابیدن در حالت دراز کشیده می تواند این مشکلات را به حداقل برساند. در حدود 2 الی4 هفته بعد از جراحی ترمیم, موها شروع به ریزش می کند, تقریبا" 6 ماه بعد موهای جدید ظاهر می شود و به همان میزان همانگونه که در موقعیت اصلی اش بود, در حدودیک چهارم تا 1.5 اینچ رشد می کند. چندین جلسه درمانی ممکن است نیاز باشد و بیمارانی که می خواهند تراکم و ظرافت بیشتری را در خط مو ایجاد کننداغلب برای پیوند موی اضافی برمی گردند.

 هم اکنون کاشت موی طبیعی با روشهای FUT ، FIT و با روش ترکیبی FUT+FIT در مجتمع آریا تهران انجام می شود

اطلاعات تکميلي