لیزر پیشرفته موی زائد

برداشت مو به وسیله لیزر

بر پایه جذب انتخابی نور به وسیله مواد بیولوژیکی بدن نهاده شده است که در آن انرژی به شیوه ای به فولیکول مو منتقل می شود که آسیب های بافتی در فولیکول مو در حداکثر میزان خود و در بافت های محیطی در حداقل باشد. رنگدانه ملانین در اپیدرم حتی در پوست های تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیاد در مو تجمع یافته است. بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوژیکی هدف برای بکارگیری اصول جذب انتخابی لیزر به منظور رفع مو های زائد می باشد.


ملانین، طول موج های نوری بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر را به خوبی جذب می نماید. این محدوده طول موج را دامنه اپتیکی ملانین گویند. به بیان دیگر، در این طول موج، ملانین بهترین ماده هدف برای جذب لیزر است. از آنجایی که لیزر فقط رنگدانه های تیره موجود در ریشه های مو را هدف قرار می دهد، بنابراین درمان موهای سفید ، روشن و پرزهای صورت و بدن توسط لیزر نتایج قابل توجهی بدنبال نخواهد داشت. همچنین در افرادی که دارای پوست روشن هستند نتیجه درمان موهای ناخواسته بهتر از درمان در افراد دارای پوست برنزه و تیره می باشد.
معمولاً تأثیرات اولیه لیزر بر موهای ناخواسته تا دو هفته بعد از انجام لیزر مشاهده می‌شود. بعد از این زمان موها سست شده و می‌ریزند. در هر بار تکرار لیزر، موها نازک‌تر و تراکم موها کم‌تر می‌شود تا در نهایت در پایان جلسات درمانی، اکثر موهای ناخواسته از بین می‌روند.
انتظار آنست که نتیجه درمان موهای زائد توسط لیزر در صورتیکه کلیه پارامترهای لازم همچون انرژی، مدت زمان پالس و ... در مقادیر مناسب خود باشد، پس از هر جلسه حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد و بعد از جلسات درمانی حدود ۸۰ درصد موهای زائد از بین برود. موهای باقی‌مانده، اغلب نازک‌تر و روشن‌تر می‌شوند. بر این اساس، اگر چه تعداد جلسات درمان با لیزر در افراد مختلف با توجه به حجم مو های زائد و فیزیولوژی بدن هر شخص متفاوت می باشد، اما برای دست یافتن به نتایج مناسب جهت کاهش موهای ناخواسته، معمولاً حداقل ۳ تا ۸ جلسه درمان با لیزر مورد نیاز می‌باشد. همچنین جهت جلوگیری از رویش مجدد موها در منطقه تحت درمان، تکرار لیزر هر ۶ الی ۱۲ ماه یک‌بار برای بیشتر افراد الزامی است. در فواصل جلسات درمانی، باید از روش هایی که باعث کنده شدن ریشه مو ها می گردد نظیر استفاده از موچین، بند، موم و اپی لیدی پرهیز شده و در صورت لزوم موها تراشیده شود.
محل رویش موهای ناخواسته نیز در تأثیر لیزر و تعداد جلسات آن موثر می‌باشد. برای مثال در صورت، موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط، مقاومت بیشتری به درمان توسط لیزر دارند که به تبعِ آن به تعداد جلسات بیشتری برای درمان نیاز خواهد بود. تقریباً تمام افراد می‌توانند از لیزرها برای کاهش موهای ناخواسته خود استفاده نمایند، اگرچه همانگونه که پیش از این نیز اشاره گردید، بهترین نتایج در افرادِ با موهای تیره و ضخیم و پوست روشن دیده می‌شود. تفاوتی در سنین مختلف و بین مردان و زنان در استفاده از این سیستم‌ها وجود ندارد.


در پی انجام هر جلسه درمان، ممکن است علائمی همچون قرمزی و التهاب خفیف یا متوسط ایجاد گردد که این علایم بخشی از روند نرمال درمان محسوب شده و به زودی پس از گذشت چند ساعت برطرف خواهد گشت و هیچ نشانه و علامتی غیر عادی به روی پوست نباید باقی بماند. به منظور رفع سریع تر علائم، کمپرس سرد ناحیه درمان شده توسط کیسه یخ پیشنهاد می گردد و در صورت مشاهده هر گونه عارضه غیر طبیعی یا تاول بدون هیچ دستکاری سریعاً با پزشک معالج مشورت شود. در صورت انجام پروسجور های درمانی در ناحیه صورت، استفاده از کرم های ضد آفتاب قوی به منظور پیش گیری از عوارضی همچون تیره شدن محل درمان ضروری است. همچنین، لازم به ذکر است که در افرادی که اختلالات زمینه ای همچون اختلال هورمونی و یا کیست تخمدان دارند علاوه بر درمان مو های زائد با لیزر، باید تحت درمان دارویی نیز قرار گیرند.
لیزرهای الکساندریت با طول موج ۷۵۵ نانومتر، لیزر Ruby ، لیزر دیود با طول موج ۸۰۰ نانومتر، لیزر IPL ، و لیزر Nd:YAG با طول موج ۱۰۵۶ نانومتر در زمره لیزرهایی هستند که قادر به درمان موهای ناخواسته بر اساس مکانیسم یاد شده فوق می باشند که در این میان لیزر الکساندریت بیشترین و بهترین تاثیر و کم ترین عارضه را دارد.

اطلاعات تکميلي

محتوای بیشتر در این بخش: « کاشت مو رژیم درمانی »