پاسخ به سئوالات رایج کاشت مو

دکتر محمد پورفخاران به تعدادی از سئوالات رایج در مورد کاشت موی طبیعی و ریزش مو پاسخ می دهند:

سوال اول : آيا موهاي پيوندي موهايي واقعي و طبيعي هستند ؟

پاسخ : بله . امروزه تنها روشي که سبب بازگرداندن موهاي از دست رفته مي گردد پيوند موي طبيعي است . موهاي پيوندي از نواحي خاصي از بدن که به آن ناحيه دهنده گفته مي شود ، برداشته شده و به نواحي مورد نظر ( نواحي کم مو يا طاس ) که به آن ناحيه گيرنده گفته مي شود انتقال مي يابند.

 
موهاي انتقال يافته توسط بدن دفع يا اصطلاحا پس زده نمي شوند چون در واقع از بافتهاي خودي هستند. اين موها پس از انتقال به محل جديد باز هم خصوصيات قبلي خود شامل رنگ ، جنس ، حالت و سرعت رشد را حفظ کرده و شروع به رشد مي نمايد. جريان خون غني موجود در پوست سر سبب حفظ حيات اين فوليکولهاي گرافت شده مي شود. 


در سالهاي اوليه ابداع اين عمل گرافتهاي حلقوي بزرگ شامل 15 تا 20 تار مو پيوند زده مي شدند که پس از رشد ، ظاهر قابل رشد و طبيعي نداشته و حالت موي عروسکي پيدا مي کردند. در طي سالهاي بعدي با ابداع ابزار و تکنيکهاي جديدتر امکان پيوند گرافتهاي کوچکتر با فواصل نزديک به هم فراهم گرديد بطوريکه امروزه انجام پيوند موي طبيعي ، ظاهري کاملا طبيعي به شخص مي دهد. 


سوال دوم : وضعيت شخص بلافاصله پس از انجام عمل پِیوند موي طبيعي چگونه است ؟

پاسخ : چگونگي پيروي بيمار از دستورات پزشک در روند وضعيت وي پس از عمل و راندمان نهائي پيوند مو تاثير بسزايي دارد. پس از عمل دلمه هاي کوچکي در محل کاشت گرافتها بر روي پوست سر ايجاد مي شوند . حدود 24 تا 48 ساعت پس از عمل بايستي سر را با شامپوهاي تجويز شده توسط پزشک تميز نمود. بخيه هايي که در ناحيه پشت سر پس از برداشت گرافتها در ناحيه دهنده زده مي شوند کاملا توسط موهاي اطراف استتار شده و ديده نمي شوند. اين بخيه ها حدود يک هفته پس از عمل کشيده مي شوند. 


سوال سوم : آيا عمل پيوند مو دردناک است ؟

پاسخ : به قدري درد در عمل پيوند مو کم و نا محسوس است که فرد را هنگام عمل متعجب مي سازد. در واقع فقط همان چند تزريق اوليه براي بي حس نمودن پوست سر دردناک مي باشد. پس از آن بيمار ديگر هيچ دردي را احساس نمي کند . حتي بيمار در صورت تمايل در حين عمل مي تواند مطالعه کند يا به تماشاي تلويزيون بپردازد. 

 

سوال چهارم : قيافه فرد پس از عمل پيوند موي طبيعي چگونه است ؟

پاسخ : همانطور که گفته شد پس از عمل دلمه هاي کوچکي روي گرافتها تشکيل مي شوند. در صورتيکه پيوند مو لابلاي موهاي قبلي فرد انجام شده باشد اين دلمه ها توسط موهاي اطراف استتار شده و ديده نمي شوند. در غير اينصورت اين دلمه ها تا چندروز پس از عمل بصورت دانه هاي ريزي روي پوست سر نمايان هستند ولي آنچنان جلب توجه نمي کنند. با شستشوي سر به دفعات در طول روز اين دلمه ها معمولا پس از حدود يک هفته از انجام عمل ناپديد مي شوند. 


سوال پنجم : شخص چه زماني پس از عمل مي تواند سر کار خود حاضر شود ؟

پاسخ : پاسخ اين سؤال بستگي به نوع عمل انجام شده و نيز نوع کار شخص دارد. در اکثر موارد شخص مي تواند فرداي روز عمل سر کار خود حاضر شود. اطلاعات دقيقتر در اين مورد را پزشک مشاور به شما خواهد داد. 


سوال ششم : آيا عمل پيوند مو عملي گران قيمت است ؟

پاسخ : هزينه عمل پيوند موي طبيعي بيشتر از هزينه سفارش کلاه گيس و يا روشهاي مصنوعي مشابه است ولي با توجه به اينکه موهاي پيوند شده کاملا دائمي و بدون ريزش هستند امروزه مردم از لحاظ اقتصادي به عنوان يک سرمايه گذاري مطمئن براي داشتن آينده اي توام با زيبايي ، با اعتماد به نفس به مراتب بالاتر از قبل به انجام اين عمل روي آورده اند. 


سوال هفتم : عمل پيوند موي طبيعي در چند جلسه انجام مي شود ؟

تعداد جلسات به عوامل زير بستگي دارد :

1- وسعت ناحيه اي از سر که نياز به پيوند مو دارد .

2- تعداد و اندازه گرافتهايي که پيوند مي شوند.

3- ميزان تراکمي که مورد نظر بيمار است .

4- خصوصيات فردي بيمار ( مثلا موهاي زير پس از عمل تراکم بهتري را نسبت به موهاي نرم، ايجاد مي کنند ). 

 

سوال هشتم : اثرات مضر و عوارض جانبي احتمالي فيناسترايد و ماينوکسيديل کدامند ؟

پاسخ : در صورت استفاده صحيح و بر اساس دستورات کاخانه سازنده ، اين داروها عوارض خطرناکي ندارند. فيناسترايد بطور بالقوه در صورت ورود به بدن زن حامل جنين پسر براي رشد و نمو جنين مذکور مضر  مي باشد. خانمهاي حامل جنين پسر نه تنها بايستي از خوردن اين دارو اجتناب کنند بلکه بايد حتي از دست زدن به قرصهاي فيناسترايد هم بپرهيزند. 

 

سوال نهم : آيا ميزان تاثير فيناسترايد در نژادهاي مختلف متفاوت است؟
پاسخ : اثر بخشي اين دارو در نژادهاي مختلف تفاوت چشمگيري دارد. 

 

سوال دهم : آيا تاثير داروهاي مذکور در پيشگيري از ريزش مو در نواحي مختلف سر متفاوت است؟

پاسخ : بيشترين تاثير فيناسترايد در جلوگيري از ريزش مو در ناحيه فرق سر به اثبات رسيده است. همچنين تاثير اين دارو بر روي موهاي موجود در نواحي پيشاني کمتر است و اما به نظر نمي رسد فيناسترايد در جلوگيري از ريزش موهاي موجود در شقيقه ها تاثيري داشته باشد.

اطلاعات تکميلي

  • مدت زمان: 30 دقیقه
  • هزینه خدمات: مشاوره رایگان
محتوای بیشتر در این بخش: « طب سوزنی